Wykorzystanie inspirujących kart coachingowych w pracy coacha

Trener coachingu może w swej pracy wykorzystać wiele narzędzi pracy. Oprócz podstawowej metody pracy własną osobowością, postawą, wiedzą i umiejętnościami kierowania rozmowy, coach ma do dyspozycji wiele atrakcyjnych i praktycznych gadżetów. Między innymi świetnym dodatkiem w pracy coacha są karty coachingowe. Karty te są wykorzystywane nie tylko przez coachów, ale również nauczycieli, pedagogów i terapeutów. Na czym polega praca z kartami coachingowymi?

Sens pracy z kartami coachingowymi

Praca z obrazem, z metaforą przedstawioną poprzez ilustrację na kartce papieru, to praca, która zwykle mocno angażuje uczestników. Karty można wykorzystać do budowania zaufania w grupie, ponieważ dają poczucie bezpieczeństwa w wyrażeniu własnych myśli poprzez grafikę, oraz w przedstawieniu swojej osoby w interesujący sposób. Każda karta niesie w sobie mnóstwo symboliki, dlatego każdy uczestnik interpretuje ją we własny indywidualny sposób, a dzieląc się swoją perspektywą, buduje w grupie zaufanie poprzez otwartość i szczerość. Karty coachingowe przydają się do pracy z wartościami, zasobami, słabościami i przekonaniami, dzięki nim można wejść głębiej w obszar tożsamości i celów życiowych. Przydają się w pracy indywidualnej oraz grupowej. W pracy z indywidualnym przypadkiem praca z kartami pomaga wyjść z kryzysu, otworzyć się na inne perspektywy działania bądź poszukać rozwiązań problemów. Karty coachingowe to świetny sposób na uatrakcyjnienie sesji coachingowej. Jakie karty są dostępne na rynku?

Różne karty coachingowe do pracy indywidualnej i w grupie

Karty coachingowe można nabyć na rynku w najróżniejszej odsłonie w zależności od kierunku i motywu pracy z klientem. Można nabyć zestawy kart jednego autora do pracy coacha, trenera czy terapeuty np. karty Anny Łozy-Dzidowskiej. Istnieje zestaw warsztatowy z dużymi kartami o rozmiarze 20 × 20 do pracy w grupie autorstwa coacha Joanny Greli. Są też karty stworzone przez grupę HR Ninja Store pod nazwą 4 Żywioły, które pomagają klientowi nazwać swą rzeczywistość, przeprowadzić przez proces diagnozy przyczyn, objawów, tego co działa oraz co szkodzi i wzmocnić mechanizmy, które przynoszą korzyść klientowi. Karty coachingowe wykorzystywane są podczas szkoleń oraz terapii par. Warto przyjrzeć się niektórym z nich szerzej.

Karty coachingowe Kolory Metafory Anny Łozy- Dzidowskiej

W zestawie tej konkretnej puli kart coachingowej znajduje się 70 kart, 70 pasków z hasłami do dopasowania do kart, 70 mocnych pytań oraz praktyczne woreczki na przechowywanie kart i pasków. Karty mają pomóc klientowi podczas pracy indywidualnej nazwać wyznawane wartości oraz odczuwane emocje, opisać swą rzeczywistość, w jakiej aktualnie się znajduje oraz ograniczenia i bariery, jakie odczuwa oraz poszukać innych perspektyw. W pracy z grupą karty pomogą w przeprowadzenie tzw. rundki- na początku spotkania wprowadzająca w pracę oraz na zakończenie ją podsumowującą. Świetnie się sprawdzają w integracji zespołu, poznawaniu się oraz wyszukiwaniu zasobów. Poszerzają samoświadomość i budują zaufanie. Często dzięki nim, można znaleźć wspólny cel i sposób działania w rozwiązywaniu konfliktów. Spełniają wiele funkcji w pracy grupowej w zależności od potrzeb uczestników i stylu prowadzenia grupy przez coacha.

Karty coachingowe są niezwykle proste w obsłudze. Mocno angażują uczestników warsztatów czy szkoleń, dzięki czemu buduje się zaufanie w atmosferze bezpieczeństwa. W pracy indywidualnej są sposobem na wsparcie klienta w rozwiązywaniu kryzysów i problemów oraz poszukiwania obszarów, które można wzmocnić i wykorzystać w radzeniu sobie z rzeczywistością, czy podjęciem trudnej decyzji. To świetny dodatek do pracy coacha.

Dodaj komentarz