Czym jest FinTech?

Termin FinTech określa obszar gospodarki finansowej, w której przedsiębiorstwa świadczą swoje usługi za pomocą nowoczesnych kanałów sieciowych. Coraz więcej elementów naszego życia przenosi się do wirtualnego świata, stąd znaczny rozwój gospodarki w sferze online. Dobrze nam znane porównywarki internetowe, e-płatności czy pożyczki online, to przykłady działalności branży FinTech – czyli inaczej Financial Technology. Jak to się dzieje, że ten obszar działalności tak zawładnął rynkiem?

Początki branży FinTech

Mówi się, że początków tego rodzaju biznesu można wypatrywać jeszcze w latach 80 zeszłego stulecia. Wtedy właśnie pojawiły się pierwsze głosy, mówiące o konieczności komputeryzacji  finansowych rozwiązań. Jednak faktyczny rozpęd i rozwój tego obszaru, przypada na lata od 2010 roku. Na ten okres przypada rozpowszechnienie użytkowania smartfonów.

FinTech w Polsce

Działalność dziedziny FinTech wzrasta z roku na rok. Jest ona odpowiedzą na potrzebę szybkiego i bezproblemowego załatwiania codziennych spraw. Wiele z firm należących do opisywanej branży znamy, korzystamy często z ich usług. Skąd ta pewność? Kto robi zakupy internetowe choć kilka razy do roku, musiał spotkać się z usługą firmy DotPay, PayU, PayPal, czy Blue Media. Inne przykłady działalności w obrębie FinTech, to:

  • e-bankowość (platformy online banków)
  • porównywarki internetowe (także platformy aukcyjne, np. Allegro)
  • kantory internetowe (np. Cinkciarz czy Walutomat)
  • usługi komunikacyjne (np. Uber)
  • pożyczki online (n. Vivus czy Wonga)

FinTech, a firmy pożyczkowe

Instytucje pożyczkowe, to jeden z najbardziej znanych części sektora FinTech. Zaawansowane procesy technologiczne pomagają tu niezwykle szybko otrzymać dostęp do danych finansowych klienta. Co więcej, zapewniają one użytkownikom dostęp do szybkich i ciekawych rozwiązań, w postaci wsparcia finansowego. To dzięki rozwojowi technologii proces otrzymania pożyczki online jest tak łatwy i szybki.

Rozwój mobilnych usług finansowych sprawił, że klienci doskonale wiedzą na co wziąć pożyczkę, więc chcą dokonać procesu jak najszybciej, bez zbędnych formalności. Wnioski pożyczkowe fintechów są rozpatrywane niemal od razu, a pieniądze znajdują się na koncie interesanta w kilkanaście minut. To właśnie dlatego ten obszar finansowy rozwija się w coraz szybszym tempie.

Tradycyjna bankowość, a FinTech

Pierwszą różnicą klasyfikującą podział tych dwóch obszarów są regulacje prawne. Ze względu na pozycję na rynku, banki mają ich znacznie więcej. Sprawia to, że tradycyjne instytucje finansowe nie są tak elastyczne w rozwiązaniach dla klienta. FinTech jest zminiaturyzowaną organizacją, która oferuje klientom prosty i łatwo dostępny produkt. Przystępność firm działających w ramach FinTech, jest często konkurencyjne dla banków. Tradycyjne instytucje tworzą więc produkty, które mają być odpowiedzią na działalność fintechów. W ten sposób powstała usługa BLIK.

Dodaj komentarz