Majówka 2021 – ile i na co wydamy?

To kolejna majówka w czasie pandemii. Nie przeszkadza to nam jednak planować wyjazdów. Pośród zagranicznych kierunków największą popularnością cieszy się Turcja (39%). Chętnie podróżujemy też po Polsce. Na majówkowe wyjazdy wydamy średnio 5880 zł.

Mimo niepewnej sytuacji związanej z pandemią i obostrzeniami,  wielu Polaków decyduje się na wyjazd w majówkowy długi weekend. Obowiązujące procedury związane z COVID-19 nie zniechęcają nas do zagranicznych wyjazdów. Najpopularniejszym kierunkiem, który wybiera blisko 39% ankietowanych, jest Turcja. W dalszej kolejności decydujemy się na wycieczkę do Egiptu lub Grecji. Zagraniczny wyjazd wciąż dla większości jest synonimem wypoczynku, a zeszłoroczny brak takiej możliwości tylko zaostrzył apetyt turystów.

Nie oznacza to jednak, że nie chcemy korzystać z uroków Polski. Chęć spędzenia majówkowego weekendu w kraju deklaruje prawie 5% badanych, co plasuje Polskę na 7. miejscu pod względem popularności wakacyjnych destynacji. Wiąże się to oczywiście z niższym kosztem zarówno samej podróży, jak i rezerwacji noclegu. Takie rozwiązanie pozwala również uniknąć wydatku związanego z wykonywaniem testów na koronawirusa. Ze względu na obostrzenia oraz potencjalną możliwość zarażenia się, wybieramy prywatne apartamenty lub domki położone w mniej turystycznych rejonach kraju. Dużą popularnością cieszą się również gospodarstwa agroturystyczne. Zaobserwowano wzrost zainteresowania m.in. rejonem Puszczy Białowieskiej. Tamtejsza okolica sprzyja zarówno aktywnemu wypoczynkowi oraz odcięciu się od wielkomiejskiego życia.

Na majówkowe wyjazdy przeznaczymy średnio 5880 zł. Jest to porównywalna kwota w stosunku do poprzednich lat (z oczywistych względów nie wliczając w to 2020 roku).

– Pomimo pandemii, która zatrzęsła naszymi finansami, nie rezygnujemy z wyjazdów i odpoczynku. To dobry znak dla branży turystycznej, ale też ogólna oznaka dobrej kondycji finansowej społeczeństwa – mówi Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

A co z tymi, którzy zdecydują się nie wyjeżdżać?

Majówka nierozerwalnie kojarzy się z piękną pogodą, co dla wielu oznacza inaugurację sezonu grillowego. W ubiegłym roku ta aktywność cieszyła się dużą popularnością (prawie 75% ankietowanych deklarowało chęć spędzenia majowego weekendu w ten sposób). Pozostaje tylko mieć nadzieję, że długi weekend nie będzie obfitował w opady deszczu.

W okresie urlopowym często korzystamy z pożyczek na wyjazd. To popularna opcja, szczególnie, że aby uzyskać takiego rodzaju wsparcie finansowe nie musimy spełniać wielu wymogów. Eksperci Loando zalecają dokładne przemyślenie takiej decyzji.

– Zanim podejmiemy decyzję o dofinansowaniu, zastanówmy się jaka dokładnie kwota spełni nasze oczekiwania oraz czy w ogóle powinniśmy decydować się na pożyczkę. Należy rozważyć, czy będziemy w stanie dokonać jej spłaty. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również na wiarygodność instytucji, od której chcemy pożyczyć pieniądze – zaleca Marcin Sikora, Chief Sales Officer w Grupie LOANDO (właściciel pozyczkaportal.pl i loando.pl).

Nietrudno zauważyć, że mimo trwającej pandemii staramy się żyć normalnie. Przykładem jest zainteresowanie majówkowymi wyjazdami, które nie różni się zbytnio od tego z czasów przed wirusem. Pamiętajmy jednak o zachowaniu środków ostrożności, nawet w czasie urlopu i wypoczynku.

Dodaj komentarz