Na czym polega franczyza i kiedy warto się na nią zdecydować?

Osoby, które chcąc założyć własną firmę, zdecydowanie szukają dla siebie odpowiednich rozwiązań. Założenie firmy budowlanej, instalatorskiej, ogrodniczej czy otworzenie specjalistycznego sklepu wymaga odpowiedniej logistyki, środków finansowych, przygotowania biznesplanu. Rozwiązaniem, które stale zyskuje na popularności jest franczyza, czyli gotowe rozwiązanie biznesowe.

Założenie własnej działalności gospodarczej, a następnie prowadzenie firmy, wymaga oczywiście tego, aby posiadać przygotowany biznesplan, jak również wyliczone wszystkie koszty, które będziemy ponosić. Przed założeniem firmy powinniśmy również mniej więcej oszacować, jaki zysk będziemy mieli.

Wybór odpowiedniego rodzaju działalności nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy dużego wkładu własnego. Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest oczywiście franczyza.

Pozwala ona skorzystać z wiedzy i doświadczenia, gotowego modelu biznesowego i finansowego, jak również kompleksowego wsparcia technicznego.

Czym jest franczyza?

Franczyza to gotowy, opracowany, sprawdzony i przetestowany model biznesowy, z którego możemy skorzystać, gdy chcemy założyć firmę, ale z różnych przyczyn (najczęściej finansowych lub braku doświadczenia), mamy obawy i nie jesteśmy pewni tego, jakie kroki po kolei podjąć.

Podpisując umowę zostajemy franczyzobiorcą, korzystamy z modelu biznesowego franczyzodawcy. Model biznesowy obejmuje takie aspekty, jak system zamawiania produktów i sprzedaży, dostawę wyposażenia, serwis techniczny, marketing, identyfikację wizualną. W ramach franczyzy działają takie marki, jak Żabka, McDonalnd, Play czy Alior Bank.

Kiedy warto się zdecydować na franczyzę?

Franczyzobiorcami bardzo często zostają początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą zdobyć niezbędne doświadczenie, jak również osoby, które prowadzą już swoje firmy i szukają dodatkowego sposobu na to, aby zwiększyć dochód.

Korzystając z franczyzy mam zapewnione:

– pełny know-how,
– materiały marketingowe, promocyjne, gotowe szyldy, logo, całą identyfikację wizualną,
– kompleksowe wyposażenie np. sklepu,
– gotowe, opracowane procesy decyzyjne,
– pomoc w sytuacjach kryzysowych,
– gotowe umowy dotyczące dostaw towarów.

Gdy korzystamy z franczyzy, mamy gotowe rozwiązania, dzięki którym oszczędzamy bardzo dużo czasu, pieniędzy. Nie musimy samodzielnie kupować wyposażenia, negocjować umów, zajmować się całą logistyką. To znacząco ułatwia prowadzenie firmy.

Dodaj komentarz