Prawidłowa eksploatacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

O tym, że opłacalność paneli fotowoltaicznych jest faktem wiedzą już nie tylko inwestorzy prywatni, ale także i komercyjni. Nic więc dziwnego, że wpisują się już zarówno w wielkomiejski krajobraz, jak i ten w małych miejscowościach, jak i wsiach. Swoje zastosowanie znajdują zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i na budynkach komercyjnych, użyteczności publicznej czy też ta gruntach. Aby jednak w pełni wykorzystać ich energetyczny potencjał bardzo ważna jest ich prawidłowa eksploatacja. Co to oznacza w praktyce? Podpowiadamy.

Jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych, w tym także takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-rzeszow/ nie może być kwestią przypadku. Mowa o tym, ze trzeba dokładnie przemyśleć lokalizację instalacji, aby spełniała określone zadania, czyli była maksymalnie wydajna energetycznie. W praktyce oznacza to, że po prostu będziemy mogli korzystać z energii słonecznej w takim stopniu, jak jest to nam potrzebne. Jeśli chodzi o sam montaż, to musi być on przeprowadzony ściśle ze wskazaniami producenta, jak również zgodnie ze sztuką. Warto więc skorzystać z usług doświadczonej firmy, która będzie w stanie go nam zagwarantować. Nie bez znaczenia pozostaje także korzystanie z dobrej klasy narzędzi. Te mocno przyczynią się do jakości korzystania z paneli.

Zobacz więcej:  https://voyage.pl/czy-inwestycja-w-panele-fotowoltaiczne-jest-oplacalna/

Wybór miejsca na montaż paneli fotowoltaicznych

Na prawidłową eksploatację paneli fotowoltaicznych ma też duży wpływ to, na jakie miejsce ich montażu. Tutaj mamy do wyboru to czy postawimy na dach czy na grunt, a może elewację? W każdym z tych przypadków ważna jest ekspozycja. Tutaj jeśli mowa o optymalnej mamy do czynienia z południową. Ta jest bardzo dobra pod względem jakości produkowania energii i wykorzystania potencjału energetycznego. Nie bez znaczenia pozostaje także wykorzystanie ekspozycji południowo-zachodniej. Jeśli chodzi o południowo-wschodnią, to sprawa się komplikuje. Może dojść do zacienienia, o czym należy pamiętać. Trzeba też sprawdzić ilość roślinności porastającej wokół budynku czy też innego obiektu przy którym powstanie instalacja fotowoltaiczna. Zwróćmy także uwagę na kąt nachylenia dachu. Ma się mieścić w przedziale od 35 do 40 stopni. To ten regulują polskie przepisy, w tym także jeśli chodzi o panele takie jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaiczne jest bardzo ważne ze względu na ich żywotność. Jeśli prawidłowo dbamy o moduły to możemy być pewni, że posłużą nam one przez wiele lat, jak również będziemy mogli maksymalnie wykorzystać ich wydajność, a przecież to jeden z najważniejszych czynników, jakie determinują naszą decyzję zakupową. Aby wpisać się w potrzeby sprzętowe ważne jest to, aby odpowiednio często przystępować do czyszczenia. Optymalnie warto jest to robić dwa razy w roku. Dobrze jest stawiać na wczesną wiosnę, jak również jesień. Bezwzględnie należy unikać mycia wówczas, kiedy mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem. Trzeba poczekać na cień, więc albo usuwać zabrudzenia rano, albo też w godzinach popołudniowych. Dbajmy o to, aby nie dopuścić do pojawiania się na nich piasku ani kurzu. Nie mogą także porastać mchem. Czyszczenie to zestaw: miękka gąbka, środek chemiczny (specjalnie dopasowany do tej czynności), jak również prosty podłużny mop. Z ich pomocą usuniemy wszelkie nieczystości, ale uwaga – należy być przy tym bardzo ostrożnym. Pamiętajmy, że panele są szalenie delikatne i nietrudno jest je uszkodzić.

1 thought on “Prawidłowa eksploatacja paneli fotowoltaicznych – na czym polega?

Dodaj komentarz