Upadłość firmy – jakie kroki należy podjąć?

Często zdarza się tak, że firma upada. Dotyczy to szczególnie firm, które działają od niedawna i założyciel nie przygotował się na pewne okoliczności, które go przerosły. Jednakże każda firma może zbankrutować. Wiele z nich upadło w czasie szalejącej pandemii i inflacji. Był to ciężki okres dla każdej branży. Wiele osób zastanawia się co począć w takiej sytuacji, dlatego warto rozeznać się w temacie, najlepiej u sprawdzonych źródeł.

Co oznacza upadłość i z jakich powodów firmy najczęściej upadają?

Upadłość firmy następuje wtedy kiedy nie jest ona w stanie na spłacenie wszystkich zobowiązań. O upadłości mowa także kiedy zalegamy z zapłatą od trzech miesięcy lub gdy zadłużenie jest wyższe od naszego majątku.

Najczęstszymi przyczynami, przez które przedsiębiorstwo ogłasza upadłość firmy w Gliwicach to niewłaściwe inwestycje, niewypłacalni partnerzy, zła strategia zarządzania ryzykiem lub liczne, zaciągnięte kredyty. Czasem zdarza się, że wszystkie te rzeczy dzieją jednocześnie, co bardziej pogarsza naszą sytuację. Nie tylko firmy, które ledwo przędą mogą zbankrutować. Nawet tym, które świetnie prosperują może powinąć się noga. Wszystko zależy od kondycji i stabilności gospodarki.

Jakie kroki podjąć w przypadku upadłości firmy?

Jeśli już dojdzie do sytuacji patowej, czyli niewypłacalności naszej firmy, musimy podjąć specjalne kroki, które trzeba podjąć niezwłocznie. Na początek powinniśmy pobrać z Internetu wniosek, wypełnić go i zanieść do sądu upadłościowego. Aby dokumenty były kompletne, musimy uiścić opłatę i dołączyć potwierdzenie oraz donieść dowody świadczące o upadłości.

Zebranie pełnych dokumentów jest ważne, jeżeli chcemy aby wszystko poszło sprawnie i pomyślnie, ponieważ całe postępowanie odbywa się bez obecności wnioskodawcy. Jeśli upadłość nie nastąpiła z naszego zaniedbania lub lekkomyślności to bardzo prawdopodobnym jest, że sąd przynajmniej po części umorzy dług. Dlatego też we wniosku i dowodach powinniśmy jak najlepiej przedstawić, dlaczego doszło do niewypłacalności.

Dodaj komentarz